Published On : Fri, Feb 17th, 2017

Maharashtra emerges overall champion in 35th All India Karate Championship

35th All India Karate Championship, Nagpur
Nagpur:
Maharashtra State emerged overall champion in the 35th All India Republic Cup Karate Championship & National Seminar held at Shalom, Hislop College Multipurpose Auditorium Hall, Civil Line, Nagpur, recently. The event was organized by Mitsuya-Kai Hayashi-Ha Shito-Ryu Karate-Do India in association with Hislop College & Green City Builders, Nagpur.

Total 16 States, 550 Karate champs participated in this mega event. With the tally of 72 medals including 40 gold, 26 silver and 6 bronze, Maharashtra stole the show and emerged overall champion. Rajasthan followed it with 48 medals with 11 gold, 22 silver and 15 bronze.
Following are results of various events held during the championship:

14 to 15 Years Boys Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Akash Shahu – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Dhananjay Kumar – Bihar
3rd Place Bronze Medal – Shoukat Hussain – Jammu & Kashmir

14 to 15 Years Girls Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Kusum Kumari – Bihar
2nd Place Silver Medal – Dhananjay Kumar – Bihar
3rd Place Bronze Medal – Roshani Durgwar – Maharashtra

16 to 17 Years Girls Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Sheela Kumari – Bihar
2nd Place Silver Medal – Zeba Akhtar – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – G.Siddhi Reddy – Telangana

16 to 17 Years Boys Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – M. Ajay – Telangana
2nd Place Silver Medal – Aman Shahu – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – D. Krishna – Telangana
4th Place Bronze Medal – Nikhil Ingle – Maharashtra

+ 18 Years Girls Individual KATA
1st Place GOLD Medal – G.Siddhi Reddy – Telangana
2nd Place Silver Medal – Kusum Kumari – Bihar
3rd Place Bronze Medal – Pooja Hagone – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Sheela Kumari – Bihar

+ 18 Years Boys Individual KATA
1st Place GOLD Medal – D. Akash – Telangana
2nd Place Silver Medal – D. Krishna – Telangana
3rd Place Bronze Medal – M. Ajay – Telangana
4th Place Bronze Medal – Dhananjay Kumar – Bihar

+ 18 Years Girls Individual KUMITE
1st Place GOLD Medal – Pooja Hagone – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Sachi Kothari – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Rama Shee – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Priyanka Tripathi – Maharashtra

+ 18 Years Boys Individual KUMITE
1st Place GOLD Medal – Nanakdas Uikey – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Abhishek Singh – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Koashal Choudhary – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – P. Akash – Telangana

+18 Years Boys Team Kumite
1st Place GOLD Medal – Abhishek Singh- Maharashtra
Nanakdas Uikey – Maharashtra
Takshak Gahbhiye- Maharashtra
2nd Place Silver Medal – P.Akash – Telangana
M. Ajay – Telangana
D. Krishna – Telangana
3rd Place Bronze Medal – Koashal Choudhary – Maharashtra
Sahil Rahian – Maharashtra
Ajinkya – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Vivek Karlawar – Maharashtra
Aman Shahu – Maharashtra
Nihal Arkhel – Maharashtra

+18 Years Girls Team Kumite
1st Place GOLD Medal Pooja Hagone – Maharashtra
Sachi Kothari – Maharashtra
Rama Shee – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Zeba Akhtar – Maharashtra
Diksha Karlawar – Maharashtra
Priyanka Tripathi – Maharashtra

Under-6 Years Boys Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Krishiv Vijay Kumar – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Yaya Ali Nayyar – Maharashtra

Under-6 Years Boys Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Yaya Ali Nayyar – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Krishiv Vijay Kumar – Maharashtra

Under-7 Years Boys Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Rakshit Chilmulwar – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Om Raut – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Aman Haq – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Tanay Tekade – Maharashtra

Under-7 Years Boys Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Aman Haq – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Rakshit Chilmulwar – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Tanay Tekade – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Salya Ali Nayyar – Maharashtra

Under-7 Years Girls Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Bhumika Pachisia – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Parul Atram – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Akshara Thakur – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Siya Thakur – Maharashtra

Under-7 Years Girls Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Bhumika Pachisia – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Parul Atram – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Akshara Thakur – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Nidhi Babhre – Maharashtra

Under-8 Years Boys Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Adhiraj Jaiswal – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Saumya Dhakne – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Khushal Patil – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Aryan Mishra – Maharashtra

Under-8 Years Boys Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – J.D.Kunal – Telangana
2nd Place Silver Medal – Adhiraj Jaiswal – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Parth Agrawal – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Om Raut – Maharashtra

Under-9 Years Boys Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Lakshman Dilahare – Bihar
2nd Place Silver Medal – Yah Kohale – Maharashtra

Under-9 Years Boys Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Lakshman Dilahare – Bihar
2nd Place Silver Medal – Yah Kohale – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Bharat Yadav – Maharashtra

Under-9 Years Girls Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Aditi Mahatme – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Vaidavi Bhardwaj – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Shreyashree Mundle – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Mayuri Dandade – Maharashtra

Under-9 Years Girls Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Mayuri Dandade – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Aditi Mahatme – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Kavya Jaiswal – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Sara Raigashanti – Maharashtra

Under-10 Years Boys Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Akash Bhardwaj – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Khushal Patil – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Vedant Doulatkar – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Harsh Bhagat – Maharashtra

Under-10 Years Boys Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Ayush Tipre – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Prathmesh Pandey – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Prabhusai Swami – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Om Tekade – Maharashtra

Under-10 Years Girls Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – K. Pujetha – Telangana
2nd Place Silver Medal – Natasha Deshpande – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Aldeena Sauleha – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Meet Pasarkar – Maharashtra
Under-10 Years Girls Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Aldeena Sauleha – Maharashtra
2nd Place Silver Medal -Meet Pasarkar – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Natasha Deshpande – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – K. Pujetha – Telangana

Under-10 Years Boys Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Vedant Doulatkar – Maharashtra
2nd Place Silver Medal -Akash Bhardwaj – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Santosh Telang – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Khushal Patil – Maharashtra

Under-10 Years Boys Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Ayush Tipre – Maharashtra
2nd Place Silver Medal -Prathmesh Pandey – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Prabhusai Swami – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Om Tekade – Maharashtra

Under-11 Years Boys Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Harsh Suke – Maharashtra
2nd Place Silver Medal -ManasRaut – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Akshad Dharamthak – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – U. Rahul – Telangana

Under-12 Years Boys Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Siddharth Shahu – Maharashtra
2nd Place Silver Medal -M. Srikar – Telangana
3rd Place Bronze Medal – Aditya Shinde – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – U. Saicharan – Telangana

Under-12 Years Girls Individual Kata
1st Place GOLD Medal – K. Kishthana – Telangana
2nd Place Silver Medal -G. Janvi – Telangana
3rd Place Bronze Medal – Shrushti Tekade – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Pranjal Vanjani – Maharashtra

Under-12 Years Girls Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – K. Kishthana – Telangana
2nd Place Silver Medal -G. Janvi – Telangana
3rd Place Bronze Medal – Shrushti Tekade – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Pranjal Vanjani – Maharashtra

Under-12 Years Boys Individual Kata
1st Place GOLD Medal – U. Saicharan – Telangana
2nd Place Silver Medal -Sudhanshu Gupta – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Bhavesh Gadbail – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Siddharth Shahu – Maharashtra

Under-12 Years Boys Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Akshad Dharamtha – Maharashtra
2nd Place Silver Medal -Manas Raut – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Harsh Suke – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Achal Gupta – Maharashtra

Under-13 Years Boys Individual Kata
1st Place GOLD Medal – S. Rohit – Telangana
2nd Place Silver Medal -Shlok Barapatre – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Aditya Gate – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – D. Saivasthva – Telangana

Under-13 Years Boys Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Yogesh Suryawanshi – Maharashtra
2nd Place Silver Medal -Manas Ingle – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – B. Sai Punith – Telangana
4th Place Bronze Medal – M. Pranav – Telangana

Under-13 Years Boys Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Chirag Charnagat – Maharashtra
2nd Place Silver Medal -Shlok Barapatre – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Yogesh Suryawanshi – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Devansh Jugnake – Maharashtra

Under-13 Years Girls Individual Kata
1st Place GOLD Medal – Vaidhavi Shinde – Maharashtra
2nd Place Silver Medal -Janvi Modinwar – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal – Aanadha Pusatkar – Maharashtra

Under-13 Years Girls Individual Kumite
1st Place GOLD Medal – Vaidhavi Shinde – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Aanadha Pusatkar – Maharashtra
3rd Place Bronze Medal -Janvi Modinwar – Maharashtra

+18 Years Boys Team Kumite
1st Place GOLD Medal – Abhishek Singh- Maharashtra
Nanakdas Uikey – Maharashtra
Takshak Gahbhiye- Maharashtra
2nd Place Silver Medal – P.Akash – Telangana
M. Ajay – Telangana
D. Krishna – Telangana
3rd Place Bronze Medal – Koashal Choudhary – Maharashtra
Sahil Rahian – Maharashtra
Ajinkya – Maharashtra
4th Place Bronze Medal – Vivek Karlawar – Maharashtra
Aman Shahu – Maharashtra
Nihal Arkhel – Maharashtra

+18 Years Girls Team Kumite
1st Place GOLD Medal Pooja Hagone – Maharashtra
Sachi Kothari – Maharashtra
Rama Shee – Maharashtra
2nd Place Silver Medal – Zeba Akhtar – Maharashtra
Diksha Karlawar – Maharashtra
Priyanka Tripathi – Maharashtra