Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
    | | Contact: 8407908145 |
    Published On : Thu, Mar 30th, 2017
    Latest News | By Nagpur Today Nagpur News

    After capturing all posts of Zonal Chairpersons, BJP dominates elections of NMC’s various subject committees

    Nagpur: After capturing all the 10 posts of Zonal Chairpersons, the Bharatiya Janata Party dominated the elections to various subject committees of Nagpur Municipal Corporation (NMC).

    In the elections held on Thursday at Dr Panjabrao Deshmukh Hall in NMC’s Civil Lines office from 3 pm to 6 pm, senior Corporators Avinash Thakre, Sanjay Bangale, Chetna Tank, Varsha Thakre, Adv Sanjay Balpande, Rajesh Ghodpage, Manoj Chaple, Meenakshi Telgote, Dilip Diwe, and Nagesh Sahare, all of BJP, were elected Chairpersons of various committees for the year 2017-18. The posts of Deputy Chairpersons were also won by BJP Corporators.

    Following are the Chairpersons, Deputy Chairpersons and members of various subject committees.

    Tax Assessment and Tax Collection Committee:
    • Chairman: Avinash Thakre, Deputy Chairman: Yashasvi Nandanwar, both of BJP, Members: Sonali Kadu, Madhuri Thakre, Sheetal Kamde, Vandana Bhure, all BJP, Parasram Manvatkar, Tanaji Vanve of Congress and Mangala Lanjewar of BSP.

    Estate and Projects Committee:
    • Chairman: Sanjay Bangale, Deputy Chairman: Abhay Gotekar, both of BJP, Members: Sushma Chaudhary, Pallavi Shamkule, and Dr Jyoti Dekate, all BJP; Rashmi Uike, Purshottam Hazare, both of Congress and Mohd Jamal of BSP.

    Medical SerDeputys and Health Committee:
    • Chairman: Manoj Chaple, Deputy Chairman: Pramod Kourti, both of BJP, Members: Lakhan Yerawar, Vishakha Bante, Vijay Chutele, all BJP, Bhavana Lonare and Asha Uike of Congress and Vandana Chandekar of BSP.

    Law Special Committee:
    • Chairperson: Adv Meenakshi Telgote, Deputy Chairperson: Vishakha Mohod, both of BJP, Members: Amar Bagde, Savita Chakole of BJP, Harshala Sable and Gargi Chopra of Congress and Jitendra Ghodeswar of BSP.

    Education Special Committee:

    • Chairman: Dilip Diwe, Deputy Chairman: Bihare, both of BJP, Members: Swati Akhatkar, Jhalke, Sonkusre, Pramila Mathrani, all BJP, Ujwala Bankar, Darshana Dhawad of Congress and Mohd Ibrahim of BSP.

    Dalit Basti Eradication and Housing Committee:
    • Chairperson: Chetana Tank, Deputy Chairperson: Vandana Yangatwar, both of BJP, Members: Sunil Hiranwar, Masram, Durga Hattithele, Mangala Khekre, all BJP, Sneha Nikose, Manoj Sangole of Congress and Narendra Walde of BSP.

    Sports Special Committee:
    • Chairman: Nagesh Sahare, Deputy Chairman: Pramod Tabhane, both of BJP, Members: Pradeep Pohane, Kanta Rarokar, Neha Waghmare, Sanjay Chawre, all BJP, Dinesh Yadav, Ramesh Punekar of Congress and Niranka Bhivgade of BSP.

    Women and Children Welfare Committee:
    • Chairperson: Varsha Thakre, Deputy Chairperson: Shraddha Pathak, both of BJP, Members: Laxmi Yadav, Divya Ghurde, Vandana Bhagat, Parinita Fukey, all BJP, Sakshi Raut, Jisan Mumtaj Irfan of Congress and Vaishali Narnavre of BSP.

    Water Works Special Committee:
    • Chairman: Rajesh Ghodpage, Deputy Chairman: Mahendra Dhanvijay, both of BJP, Members: Deepak Chaudhary, Gopichand Kumre, Sheshrao Gotmare, Rupali Thakur, all BJP, Neha Nikose, Zulfikar Ahmed Bhutto of Congress and Sanjay Burrewar of BSP

    Fire Brigade and Electrical Committee:
    • Chairman: Sanjay Balpande, Deputy Chairman: Pramod Chikhle, both of BJP, Members: Virendra Kukreja, Lahukumar Behete, Rajkumar Shahu, Vanita Dandekar, all BJP, Saeeda Begum, Harish Gwalvanshi of Congress and Mamata Sahare of BSP.

    Stay Updated : Download Our App
    Mo. 8407908145